Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi

1. Ödül

Yer: İzmir

Yıl: 2010-2015

İşveren: Bornova Belediyesi

Kategori: Yarışma Projesi, Bina, Kültür, Eğitim, Müze, Ziyaretçi Merkezi, Arkeoloji, Tarihi Miras

Proje Alanı: 5.120 m² Açık Alan: 18.080 m²

Proje Ofisi: SCRA + Studio Evren Başbuğ Architects

Ekip: Seden Cinasal, Ramazan Avcı, Evren Başbuğ (Studio Evren Başbuğ Architects), Umut Başbuğ (Studio Evren Başbuğ Architects), Hüseyin Komşuoğlu, Tuba Tuncalı, Dilşad Kurtoğlu, Can Özcan, Müğe Bilgi Başbuğ, Özcan Kaygısız, Mesut Dural, Gamze Kahya, Suzan Bahtiyar

İş Ortakları:  Planlux, Konkan Mühendislik, Methal Mühendislik, Bortes Elektrik, Egetek Makina

https://api.scra.com.tr/files/card/cb127ebe-e530-4b01-8724-daf3cd4e3361.jpeg

Çağlar Arası…

 

Yeşilova Höyük arkeolojik kazı alanının kuzeybatı-güneydoğu sınırında bitişik parselde yer alan yapı; formu, dizilimi ve malzemeleriyle MÖ 6.500 ile günümüz arasında mekansal bir arayüz oluşturmayı amaçlamaktadır. 2010 yılında ulusal bir mimari yarışmada kazanan proje olarak seçilen ve 2014 yılında inşa edilen kompleks, eser sergisi, aktif eğitim ve bilimsel araştırmadan oluşan karmaşık bir mimari program aracılığıyla kentsel bağlamda beklenmedik bir kültürel odak oluşturuyor.

 

Konum ve programın yarattığı gerilim, mimari bağlam ve malzeme seçimi aracılığıyla her düzeyde sürdürülür. Mekansal olarak birbiriyle bağlantılı üç ana işlev (Müze, Arkeoloji Laboratuvarı ve Genel Hizmetler), yapıya formunu veren bütünleşik yapı taşlarını oluşturur. Ağırlıklı olarak sergileme, eğitim ve araştırmadan oluşan işlevsel program, farklı özelliklere sahip iki yüzey arasında sarmalanmıştır: Gelen ziyaretçiyi karşılayan ve karşılayan güneybatı opak cephe (Cam Elyaf Takviyeli Beton Paneller) ve kuzeydoğu yarı saydam cephe (Multi). -Katmanlı Polikarbonat Levhalar), ziyaretçiye sınırın dışında ve ötesindeki arkeolojik kazı alanı hakkında ipuçları verir.

https://api.scra.com.tr/files/card/2737e799-5917-4277-9b4a-ecc561fa7756.jpeg