LÜLEBURGAZ YILDIZLARI YÜZME AKADEMİSİ

Yüzme Akademisi
Fikir
Yerleşim Diyagramı
Vaziyet Planı
Genel Görünüm
Planlar
Alleden Havuzlar
Aktiviteler
Teraslar ve Su Oyunu Havuzu
AA-BB Kesiti
Açık Yüzme Havuzu
Kapalı Yüzme Havuzu
Alleden Olimpik Havuz
CC-DD Kesiti
Olimpik Havuz
Su Topu Havuzu
Su Oyunları Havuzu

TEPEYE ERİŞMEK

Tepeye erişmek ve büyük hacimli kapalı havuz kütlelerini arazide eritmeye çalışmak tasarımın çıkış noktasıdır. Bu amaçla bulunduğu yer ile güçlü ilişkiler kurmaya çalışan bir mimari dil benimsenmiştir. Formu ile öne çıkmak yerine parçalı ve yalın bir silüet öneren tasarım arazide erimek ve olabildiğine yere yakın olmak amacındadır.

Temel mimari elemanlar yalınlık prensibinden kopmadan hacimleri tarifler ve yatay ve dikey düzlemde arazi ve çevresi ile ilişkilenir. Saçaklar örttüğü hacimlerin ötesine de uzanarak hem dış alanlarda yeni ilişkiler örgütler hem de doğal ışığın kontrol eder. Duvarlar ise adeta arazini bir parçası olmaya çalışır. Açık alanlarda da doğal arazide eriyerek kaybolmak prensibi benimsenmiştir.

ARAZİ KULLANIMI VE PROGRAM DAĞILIMI

Program bileşenlerinin büyük hacimlerden oluşması ve eğimli arazideki korunması gerekli olan peyzaj envanterinin program birimlerinin bir arada çözümü için uygun büyüklükte bir alan için kısıtlayıcı olması tasarım sürecinin belirleyici temel girdileri olmuştur. Bu gerçekler ışığında yüksek hacimli ve geniş oturum alanlarına ihtiyaç duyan kapalı havuzlar bir arada çözülmek yerine parçalı bir şekilde ele alınmıştır. Parçalanma sayesinde arazi ile kurulacak ilişkilerin potansiyelleri de değerlendirilmiştir. 

Yerleşim kararları, arazinin değişken eğime sahip yapısı hakim rüzgar, güneş hareketi, mevcut peyzaj envanteri ve yapı programı ile birlikte ele alınarak verilmiştir. Bu girdiler havuzların kullanım senaryoları ve kullanıcı profili ile birlikte ele alındığında insan ölçeğine yakın birimlerin alt kotlarda, büyük hacimlerin ise üst kotlarda çözülmesini öğütlemiştir.

KULLANIM SENARYOLARI VE PROGRAM ÇÖZÜMLERİ

Olimpik - su topu havuzu ile halk havuzları olarak iki temel gruptan bahsetmek mümkündür. Birinci grup turnuvaların yapılacağı, kursların düzenleneceği spor amaçlı olan su topu ve olimpik havuzdur. İkinci grup ise ağırlıklı eğlence amaçlı kullanılacak kapalı halk havuzu ve açık havuz ve çevresindeki eğlence birimlerinden oluşur.

Gerektiğinde ayrı gerektiğinde ise birlikte çalışabilecek şekilde kurgulanan su topu ve olimpik havuz seyirci girişleri tepede (+20.00 kotu) oluşturulmuştur. Bu girişler aynı zamanda sporcuların da erişim sağlayabileceği noktalardır. Seyircilerin toplanma alanı olarak çalışması olarak düşünülen karşılama meydanı iki havuzun da giriş hollerinin açılabileceği şekilde düzenlenmiştir. Sporcular bu kottan ayrıca su topu havuzu ve olimpik havuzun soyunma birimlerine dikey dolaşım elemanları ile ulaşılabilmektedir. Bir alt kottaki (+15.00 kotu) alleye açılan sporcu girişi hem su topu havuzuna hem de olimpik havuza direk erişim sağlar. Sporcular bu holden soyunma birimlerine ve devamında havuz çeperlerine ulaşabilir.

Giriş holleri havuzların gerektiğinde birlikte gerektiğinde ise ayrı ayrı kullanılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Sporcu mekânlarına ve soyunma birimlerine erişim kontrolü sağlanmış, sporcu dışındaki kullanıcıların erişimi ise kısıtlanmıştır. İki havuzun da soyunma birimleri giriş holünün arkasından bağlantılıdır. Bu sayede turnuva veya benzeri organizasyonlarda sporcuların aktivite öncesi ısınması ve antrenmanı için iki havuzun bir arada kullanılması sağlanabilmektedir. Havuzların bağımsız olarak da çalışabilmesi ise yapının işletme maliyetleri açısından çok önemlidir. Tribün çeperleri olabildiğine şeffaftır. Bu sayede dış mekân ile istenilen ilişkili aynı kotta sağlanır ve iç mekân ile dış mekânın görsel sürekliliği sağlanır.

Kapalı halk havuzu ise kullanıcıların kentten erişimi de göz önünde bulundurularak alt kotlarda (+5.00 kotu) çözümlenmiştir. Olimpik havuzun alt kotuna yerleştirilen spa ise kapalı halk havuzu ile iç mekandan bağlantılı şekilde ele alınmıştır. Spa’ya direk olarak ise +10.00 kotundan ulaşılabilir. Spa ve kapalı halk havuzu kullanıcısı dış mekâna çıkmadan iki birimi de bir arada kullanılabilmektedir. Hem kapalı halk havuzu hem de spa yeşil doku ve doğal topografyanın avantajı ile tanımlanmış dış alanlarına açılarak kullanıcılarının doğa ile bütünlemesini sağlar. Kapalı halk havuzu mimari dile uygun şekilde serbest formda düzenlenmiştir. Bu sayede girintiler arasında kullanıcılar için dinlenme ve alt alanlar oluşturulmuştur.

Açık havuza kullanıcılar allenin alt ve üst kotları ortası olan +10.00 kotundan erişim sağlayabilir. Bu noktadan soyunma birimlerine ve kafeye ulaşılabilir. Kullanıcı kontrolünün de sağlanabildiği bu noktada aynı zamanda bir danışma/bilet satış birimi önerilmiştir. Havuz çevresi ile birlikte çalışan kafeterya yine bu kottan mevcut ağaçlar ile tanımlanmış açık alan ile de direk bağlantılıdır.

Topografyanın alt kotlara doğru teraslanması ile havuz çevresi aktiviteler için uygun kotlarda aktivite terasları oluşturulur. Birbirine akan bu teraslar ile yoğun kullanımlarda kullanıcılar için niş alanlar oluşturmak ve yığın kullanıcı etkisinden uzaklaşılmak istenmiştir. Aktivitelerin türüne göre gerektiğinde sessizlik isteyen kullanıcılar için oluşturulan relax alanlar ise çözülerek arazi içinde dağılır. Su oyunları havuzu daha alt kotta yer alır ve doğal kotların avantajı ile kaydıraklara erişim sağlanır. Açık havuz, kullanıcıların mahremiyeti göz önünde bulundurularak yola göre yukarıda çözülmüştür. Açık havuz ve eğlence havuzları kendi aralarında ilişkili olacak şekilde düzenlenirken aynı zamanda da kullanıcılara farklı karakterde alt alanlar sağlayabilecek şekilde ayrılmıştır. 

YER
Kırklareli
İŞVEREN
Lüleburgaz Belediyesi
PROGRAM
Spor Tesisi, Sosyal Tesis
TÜR
Yarışma, 2.Ödül
İNŞAAT ALANI
15734 m²
EKİP
Seden Cinasal, Ramazan Avcı, Emre Şavural, Fatih Yavuz, İbrahim Yavuz, Tuna Bozankaya, Bengü Büyükkayacı, Özge Diler Himes, Yücel Hüseyin Sala, Baran Ekinci, Özlem Kurtçu, Zeynep Demirhan, Su Sarıhan, Ayşe Dağoğlu, Ahmet Kazu
DANIŞMANLAR
Murat Memlük, Zafer Kınacı, Kemal Ovacık, Bahri Türkmen

Projeler

10 Ağustos, 2018

ÇANAKKALE BELEDİYESİ ÇARŞI, YAŞAM MERKEZİ VE YAKIN ÇEVRESİ

Projeler

10 Ağustos, 2018

ZONGULDAK GÖBÜ - TÜRKALİ PLAJLARI

Projeler

10 Ağustos, 2018

ZONGULDAK APİTERAPİ KÖYÜ

Projeler

27 Aralık, 2017

GELİBOLU TARİHİ ALANI YENİ ŞEHİTLİK TASARIMLARI

Projeler

30 Kasım, 2017

KARA HARP OKULU LABORATUVAR MERKEZİ

Projeler

30 Kasım, 2017

KARA HARP OKULU SAVUNMA SPORLARI MERKEZİ

Projeler

29 Eylül, 2017

ÇEKMEKÖY KÜLTÜR MERKEZİ

Projeler

28 Şubat, 2017

EVKA-3 SOSYAL MERKEZ VE AKTARMA İSTASYONU

Projeler

16 Haziran, 2016

LÜLEBURGAZ YILDIZLARI YÜZME AKADEMİSİ

Projeler

18 Mayıs, 2016

BORNOVA BELEDİYESİ ÇOCUK DÜNYASI

Projeler

10 Mayıs, 2016

FOLKART TIME

Projeler

15 Eylül, 2015

BORNOVA BELEDİYESİ HİZMET BİNASI VE ÇEVRESİ

Projeler

12 Ocak, 2015

ATATEPE SOSYAL MERKEZİ

Projeler

26 Temmuz, 2014

GÖKÇEADA LİSESİ

Projeler

03 Nisan, 2014

TCMB ANTALYA ŞUBE BİNASI

Projeler

17 Şubat, 2014

ÜRGÜP KENT OTELİ

Projeler

08 Ocak, 2014

İZMİR KALKINMA AJANSI

Projeler

09 Ekim, 2013

YTONG SEMT KÜLTÜR VE SOSYAL ETKİNLİK EVİ

Projeler

31 Mayıs, 2013

ARGOS KAYAK OTELİ

Projeler

30 Kasım, 2012

ÇANAKKALE BELEDİYESİ HİZMET BİNASI, KÜLTÜR MERKEZİ VE ÇEVRESİ

Projeler

13 Ağustos, 2012

HALİDE EDİP ADIVAR KÜLLİYESİ

Projeler

02 Nisan, 2012

YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ ZİYARETÇİ MERKEZİ ve KAZI EVİ

Projeler

27 Ocak, 2012

UŞAK KENTİ ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ

Projeler

18 Kasım, 2011

ŞİŞLİ LİSESİ

Projeler

18 Kasım, 2011

MANİSA BELEDİYESİ HİZMET BİNASI ve ÇEVRESİ

Projeler

18 Kasım, 2011

ULVİ CEMAL ERKİN KONSER SALONU ve KÜLTÜR MERKEZİ

Projeler

18 Kasım, 2011

İZMİT SAHİLİ

Projeler

18 Kasım, 2011

İZMİR OPERA

Projeler

18 Kasım, 2011

DENİZLİ HÜKÜMET KONAĞI ve YAKIN ÇEVRESİ

Projeler

21 Ekim, 2011

DENİZLİ BELEDİYESİ HİZMET BİNASI ve ÇEVRESİ

Projeler

20 Ekim, 2011

SARIKAMIŞ HAREKATI ANMA ALANLARI

Projeler

20 Ekim, 2011

ULUDAĞ MİLLİ PARKI

Projeler

20 Ekim, 2011

KÜÇÜKÇEKMECE KENT MERKEZİ

Projeler

20 Ekim, 2011

YOZGAT TİCARET, KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ

Projeler

20 Ekim, 2011

FETHİYE ALIŞVERİŞ ve YAŞAM MERKEZİ

Projeler

20 Ekim, 2011

KAYSERİ İÇ KALESİ

Projeler

20 Ekim, 2011

KÜLTÜR PARK

Projeler

19 Ekim, 2011

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ve FUAR KONGRE MERKEZİ

Projeler

19 Ekim, 2011

DİCLE VADİSİ

 
English

© 2021 SCRA Mimarlık

İran Cd. 41/6 GOP Çankaya Ankara

T. 0312 428 08 12 — F. 0312 426 26 23 — M. 0532 252 77 88

scra@scra.com.tr