TCMB ANTALYA ŞUBE BİNASI

Yoldan Görünüm
Fikir
Genel Görünüm
Fikir
Personel Girişi
Sirkülasyon ve Kullanımlar
Ana Giriş
Giriş Holü
Araç Sirkülasyonu
Bankalar Girişi
Sokaktan Görünüm
Planlar
Kesit ve Cephe

Merkez Bankası ihtiyaç programı incelendiğinde; Aktif Servisler (müşteri hizmet alanları, para sirkülasyon alanları, şambrfort), Pasif Servisler (idari ofisler), Personel Sosyal Alanları (çok amaçlı salon, kütüphane vb.) olarak üç temel bölümden oluştuğu dikkat çekmektedir. Antalya Şubesi’nin mimari kurgusunda bu temel fonksiyon ayrımı kütle oluşumu için önemli bir girdi oluşturmuştur. İhtiyaç programında dikkat çeken mekânsal hiyerarşi, plan organizasyonunda, üçüncü boyutta ve kesit organizasyonunda da sürdürülmektedir. Müşteri ile ilgili bölümler erişim kolaylığı sağlamak amacı ile zemin kotlarda, ticari bankalardan gelen müşteriler ile para sirkülasyonunun zırhlı araçlarla sağlandığı bölümler güvenli ayrı girişler alarak bodrum katlarda, şube yönetim birimlerine ait ofisler birinci katta, personelin mesai saatleri dışındaki zamanlarını geçirebileceği açık ve kapalı sosyal alanlar en üst katta konumlandırılmıştır. 

Bina güvenlik birimleri yapının zemin katında, girişlere hakim olacak şekilde bir blok oluşturmaktadır.

Farklı kullanımları olan bu yapı blokları düşeyde birleştirilirken gerçekleştirilen kütle hareketleri sayesinde üst katlarda da açık alan kullanımlarına imkan vermektedir.

Bankaya araç ile ulaşım yapının kuzey yönünden sağlanmaktadır. Ticari bankalar zırhlı araçları ile Merkez Bankası Zırhlı araçları yolları ve rampaları birbirlerinden ayrılmıştır. Ticari banka zırhlı araçları kendileri için ayrılmış yoldaki rampa ile -5.00 kotuna inmekte ve bankalar veznesine ulaşmaktadır.  Merkez Bankası zırhlı araçları ise kendileri için ayrılmış yoldaki rampa ile -10.00 kotuna inmekte ve şambrfort holüne ulaşmaktadır.  Merkez Bankası binek araçları ve servis araçları için yapılan otoparka ulaşım ise zırhlı araç yollarından tamamen ayrılarak yapının güney tarafında bulunan rampa ile -5.00 kotuna inilerek sağlanmıştır.

Merkez Bankası Personeli için bina kuzey cephesinden araç ile ulaşıma da imkan veren ayrı bir giriş yapılmıştır. Personel çalıştığı birime merkezi asansör ve merdiven ile ulaşabilmektedir.

Bankaya gelen kullanıcı ilk olarak ana giriş bloğunda (Hürriyet Caddesi’nden yaklaşım)  güvenlik kontrolünden geçer ve müşteri ile doğrudan ilişkili olan birimlere zemin katta kolaylıkla ulaşır.

Zemin katta yer alan (vezne servisleri, bankacılık işlemleri servisi )servisler ile OBİM bağlantısı güvenlikli ve müşterinin ulaşamayacağı bir bölümde konumlanmış olan para asansörü ile sağlanmaktadır.

OBİM bölümü yapının -5.00 kotunda konumlandırılmıştır. Yapının kuzey ve batı cephelerinden doğal ışık alması sağlanmıştır. OBİM odası ile aynı katta, doğrudan ilişkisi sağlanan kırpıntı odasından garaja çıkış imkanı bulunmaktadır. 

Bankalar veznesi yapının -5.00 kotunda konumlandırılmıştır. Bu kotta ticari banka zırhlı araçlarının ulaşabileceği ayrı bir giriş yapılmıştır. Giriş holünde güvenlik kontrolü sağlanmaktadır.

Şambrfort yapının -10.00 kotunda konumlandırılmıştır. Banka zırhlı araçları için şambrfort holü girişinde yükleme- boşaltma ve park etme imkanı sağlanmıştır.

Şube yönetim bölümü yapının +5.00 kotunda konumlandırılmıştır. İdari personelin kullanacağı ofis bölümlerinin tamamı bu katta yer almaktadır. Zemindeki kat holünden ulaşılan ofis bölümleri için oluşturulan bekleme holü etrafında verilen ihtiyaç programı doğrultusunda bürolar konumlandırılmıştır. Ayrıca kütle hareketinin sağladığı teras bu katta çalışacak olan yönetim personelinin mola verdiğinde bankadan çıkmadan hava alabilmesine imkan tanımaktadır.

 Alışılagelmiş ofis yapılarında personel kullanımı için ayrılan sosyal birimler bodrum katlarda istiflenir ve çoğu zaman doğal ışık bile alamayan, kullanılamayan köhne yerler olmaktan öteye gidemezler. Günümüzün çağdaş iş hayatı ortamında personelin sosyal hayat kalitesinin artmasının çalışma performansını da olumlu yönde etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple en üst katta serbest plan kurgusu ile oluşturulan sosyal birimler çalışanlar için   açık ve kapalı kullanım olanaklı, doğal ışık alabilen bir mekan olarak tasarlanmıştır. Ayrıca Bankanın çok amaçlı salonun da bulunduğu bu kat bir çok etkinliğe uygun olabilecek şekilde esken bir yapıdadır.

Sıcak iklimin hakim olduğu bir şehir olan Antalya’ da yapılacak olan Merkez Bankası yapısında; izolasyon açısından fayda sağlaması ve yaz aylarında serinlik vererek binanın enerji harcamasını azaltarak, karbon salınımını düşürmesi için teraslarda yeşillendirme yapılmıştır. Ayrıca bankanın hemen önünden geçen Hürriyet Caddesi yoğun ve hızlı bir trafiğe sahiptir. Yeşilliklerle kaplanan yüzeylerin yansıttıkları ses miktarı, diğer çatı yüzeylerine göre daha düşüktür ve yeşil çatılar toz partiküllerinin filtre edilmesine yardımcı olur.

 Tasarımda yapı içerisindeki işlevsel farklılığın dışarıdan da kütle hareketleri ve malzeme farklılıkları ile algılanması hedeflenmiştir. Para hareketlerinin olduğu zemin kotlarda bulunan hizmet birimlerinin cepheleri masif etkide, doğal taş kaplama yapılmış dar pencerelerle bu mahallerin doğal ışık alması sağlanmıştır. Yönetim biriminin bulunduğu kat ise çağdaş bir ofis cephesi olarak solar low-e kaplamalı yüksek performanslı cam giydirme cephe yapılmıştır.  En üstte bulunan sosyal tesisler bloğunun yarı geçirgen profilit giydirme cephesin iç mekandaki serbest plan kurgusunun dışarıya verdiği farklı ifadesi sayesinde Merkez Bankasının prestijli imajını ilgi çekici bir şekilde yansıtmaktadır.

YER
Antalya
İŞVEREN
TC Merkez Bankası
PROGRAM
Banka,Ofis
TÜR
Davetli Yarışma
İNŞAAT ALANI
6457 m²
EKİP
Seden Cinasal, Ramazan Avcı, Betül Dönmez, Rabia Ucay, Yücel Hüseyin Sala

Projeler

10 Ağustos, 2018

ÇANAKKALE BELEDİYESİ ÇARŞI, YAŞAM MERKEZİ VE YAKIN ÇEVRESİ

Projeler

10 Ağustos, 2018

ZONGULDAK GÖBÜ - TÜRKALİ PLAJLARI

Projeler

10 Ağustos, 2018

ZONGULDAK APİTERAPİ KÖYÜ

Projeler

27 Aralık, 2017

GELİBOLU TARİHİ ALANI YENİ ŞEHİTLİK TASARIMLARI

Projeler

30 Kasım, 2017

KARA HARP OKULU LABORATUVAR MERKEZİ

Projeler

30 Kasım, 2017

KARA HARP OKULU SAVUNMA SPORLARI MERKEZİ

Projeler

29 Eylül, 2017

ÇEKMEKÖY KÜLTÜR MERKEZİ

Projeler

28 Şubat, 2017

EVKA-3 SOSYAL MERKEZ VE AKTARMA İSTASYONU

Projeler

16 Haziran, 2016

LÜLEBURGAZ YILDIZLARI YÜZME AKADEMİSİ

Projeler

18 Mayıs, 2016

BORNOVA BELEDİYESİ ÇOCUK DÜNYASI

Projeler

10 Mayıs, 2016

FOLKART TIME

Projeler

15 Eylül, 2015

BORNOVA BELEDİYESİ HİZMET BİNASI VE ÇEVRESİ

Projeler

12 Ocak, 2015

ATATEPE SOSYAL MERKEZİ

Projeler

26 Temmuz, 2014

GÖKÇEADA LİSESİ

Projeler

03 Nisan, 2014

TCMB ANTALYA ŞUBE BİNASI

Projeler

17 Şubat, 2014

ÜRGÜP KENT OTELİ

Projeler

08 Ocak, 2014

İZMİR KALKINMA AJANSI

Projeler

09 Ekim, 2013

YTONG SEMT KÜLTÜR VE SOSYAL ETKİNLİK EVİ

Projeler

31 Mayıs, 2013

ARGOS KAYAK OTELİ

Projeler

30 Kasım, 2012

ÇANAKKALE BELEDİYESİ HİZMET BİNASI, KÜLTÜR MERKEZİ VE ÇEVRESİ

Projeler

13 Ağustos, 2012

HALİDE EDİP ADIVAR KÜLLİYESİ

Projeler

02 Nisan, 2012

YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ ZİYARETÇİ MERKEZİ ve KAZI EVİ

Projeler

27 Ocak, 2012

UŞAK KENTİ ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ

Projeler

18 Kasım, 2011

ŞİŞLİ LİSESİ

Projeler

18 Kasım, 2011

MANİSA BELEDİYESİ HİZMET BİNASI ve ÇEVRESİ

Projeler

18 Kasım, 2011

ULVİ CEMAL ERKİN KONSER SALONU ve KÜLTÜR MERKEZİ

Projeler

18 Kasım, 2011

İZMİT SAHİLİ

Projeler

18 Kasım, 2011

İZMİR OPERA

Projeler

18 Kasım, 2011

DENİZLİ HÜKÜMET KONAĞI ve YAKIN ÇEVRESİ

Projeler

21 Ekim, 2011

DENİZLİ BELEDİYESİ HİZMET BİNASI ve ÇEVRESİ

Projeler

20 Ekim, 2011

SARIKAMIŞ HAREKATI ANMA ALANLARI

Projeler

20 Ekim, 2011

ULUDAĞ MİLLİ PARKI

Projeler

20 Ekim, 2011

KÜÇÜKÇEKMECE KENT MERKEZİ

Projeler

20 Ekim, 2011

YOZGAT TİCARET, KÜLTÜR ve SANAT MERKEZİ

Projeler

20 Ekim, 2011

FETHİYE ALIŞVERİŞ ve YAŞAM MERKEZİ

Projeler

20 Ekim, 2011

KAYSERİ İÇ KALESİ

Projeler

20 Ekim, 2011

KÜLTÜR PARK

Projeler

19 Ekim, 2011

ESKİŞEHİR TİCARET ODASI ve FUAR KONGRE MERKEZİ

Projeler

19 Ekim, 2011

DİCLE VADİSİ

 
English

© 2021 SCRA Mimarlık

İran Cd. 41/6 GOP Çankaya Ankara

T. 0312 428 08 12 — F. 0312 426 26 23 — M. 0532 252 77 88

scra@scra.com.tr